kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

14 let s Tandemem

Simona, stálá účastnice našich jazykových kurzů pro učitele, je Tandemu věrná již 14 let. Proč se k nám i po tolika letech stále s radostí vrací?


1. Odstranění jazykové bariéry

Před 14 lety dokázali Tandem a tamní americká lektorka Angela prolomit moji jazykovou bariéru a já se konečně přestala bát mluvit anglicky. Do té doby mě, podobně jako většinu Čechů, pronásledovaly obavy z neustálého chybování a pocitu méněcennosti vůči rodilým mluvčím. Pokud mám možnost celý den, každou přestávku, i dobu oběda, stále komunikovat v angličtině, moje schopnost mluvit a nebát se sílí.

2. Teamwork

A protože žádný učený z nebe nespadl, vidím, že i ostatní učitelé občas udělají chybu, tak proč se stresovat? Naopak, učíme se jeden od druhého a pomáháme si. Pokud někomu občas “nenaskočí“ slovíčko, ostatní promptně napoví, doplní, navážou, podpoří – prostě skvělá spolupráce!

3. Variabilita
Obsah jednotlivých lekcí či témat kurzů v Tandemu se postupně mění a rozvíjí. Je skvělé, že jsme si v minulých letech mohli dokonce i napsat o téma, které by nás bavilo nebo bychom potřebovali pro naši výuku ve škole. Velké plus pro mě byla lekce o Novém Zélandu a Austrálii, a později o Kanadě. Máme sice k dispozici řadu učebnic a můžeme si ledacos dohledat na internetu, ale sdílení vlastních zážitků z konverzací s rodilými mluvčími je daleko zajímavější a efektivnější. Jak moji studenti trefně poznamenali, je to zcela odlišná hodina, větší zápal pro věc a vše se daleko snáze pamatuje.

4. Originalita
Právě při probírání reálií jsme narazili na řadu skvělých aktivit, které dodnes velmi ráda používám. S novozélandským lektorem Jamesem jsme pracovali na projektu „Obnova zemětřesením poničeného města Christchurch“, kdy jsme se rozdělili do týmů stavařů a developerů a měli jsme svoje zájmy prosadit před radou města. A nešlo jen o novou slovní zásobu, ale i o naši kreativitu, pohotovost, výřečnost, argumentaci – zkrátka bylo to báječné! A velmi jsme litovali, že hodina končí…

5. Smyslový prožitek
S Australanem Danym jsme mimo jiné při jedné lekci ochutnali známou australskou pomazánku Vegemite, na jehož popud jsem si také jednu skleničku opatřila, a s mými studenty jsme si v rámci výuky připravili minidegustaci, která dopadla skvěle! Kombinovali jsme opečené tousty s tenkou vrstvou másla a Vegemitem, potom s taveným sýrem, a nakonec jsme k sýru přidali na plátky nakrájená rajčata. Jednoduše “delicious“! 

6. Inspirace
A aby ochutnávek nebylo málo, při další hodině v Tandemu jsme probírali varianty amerických snídaní s burákovým máslem a jahodovým džemem včetně nejšílenější varianty s marshmallow uprostřed…  A protože Kanada není daleko, opět jsem při přípravě své vlastní lekce o Kanadě brzo ráno vstala, napekla malé lívance, sbalila javorový sirup, balík plátkové slaniny spolu s kontaktním grilem a připravila pro moje studenty tuto pravou kanadskou lahůdku. Dodnes na tento školní gurmánský zážitek vzpomínají a opečenou slaninu politou sirupem si rádi dopřávají i doma.

7. Sdílení zkušeností
„Sharing Ideas“ byl projekt, který nám umožnil sdílet svoje nápady a učební metody s dalšími účastníky kurzu, což mělo obrovský úspěch. A naše vzájemné sdílení trvá dodnes. Během roku si po večerech voláme, píšeme, navzájem se inspirujeme a pomáháme si s učením. Na podobné bázi fungují i konverzační kurzy a metodické semináře od Tandemu, které si účastníci právě díky tomuto kolegiálnímu obohacení vždy velmi pochvalují. 

8. Přátelská atmosféra
Další cennou předností Tandemu je z mého pohledu skvělá parta lidí. Letní konverzační kurzy se pro mě a mé kolegy – přátele staly již neodmyslitelnou tradicí, kterou ve stejné sestavě už nějaký ten čas s nadšením dodržujeme. Přátelský přístup lektorů a vřelé vztahy s vedením školy jsou i po letech samozřejmostí. 

9. Zábava
Jednu z mých nejoblíbenějších seznamovacích aktivit, tzv. „Seznamovací kolečko“, kterou se svými studenty praktikuji dodnes, jsem také převzala právě od lektorky z Tandemu. Američanka Angela nám tehdy přinesla ruličku toaletního papíru, z níž si měl každý odtrhnout pár dílků. Následně oznámila, že každý o sobě musí říct tolik informací, kolik těch dílků drží v ruce. Takže ti hamižní mluvili a mluvili, a my se culili a culili…😊 

10. Užitečné materiály
Před jedním kurzem jsme si měli přečíst a připravit k diskusi tenoučkou knížečku o dvou myškách a dvojici malých lidí s názvem „Who moved my cheese?“. Ta se posléze stala každoroční náplní mých hodin – krátké čtení, a zároveň dlouhé zamyšlení nad lidským charakterem.

11. Kritické myšlení 
S vývojem času se posouváme i my, učitelé. Dnes už se neučíme o reáliích, ale zamýšlíme se nad složitějšími psychologickými tématy, která nám často uvíznou v mysli na dlouhý čas. Motto lektora Jamese „It‘s your choice“ mě provází od doby, kdy nás do konceptu kritického myšlení zasvětil. Jeho témata nejsou pro každého, ale mnohým z nás i v osobním životě hodně pomohla.

12. Kreativita
Letošní téma k zamyšlení „Člověk, ke kterému vzhlížíte“, s kterým jsme během letních kurzů pracovali, je fantastické a už se nemůžu dočkat, až jej zadám svým studentům. O kom asi budou psát? Rodiče, filmová hvězda, oblíbený zpěvák? Důležité je nejen načerpat novou slovní zásobu a umět ji použít, ale také vnést do práce svoje vlastní myšlenky. A tohle vše rozvíjíme právě s lektory v Tandemu. 

13. Příjemně strávený čas
Letní konverzační týden v Tandemu má schopnost přenést nás do paralelního světa. Nemusíme vařit, prát a uklízet, hledat časovou rovnováhu mezi prací a rodinou, ale můžeme se plně věnovat jen sami sobě a svým zájmům. Například při návštěvě naší oblíbené vinotéky u Otíka, kde se pravidelně scházíme po obědě a před odpoledním vyučováním, a snad i proto nám to prý odpoledne lépe povídá…😊 

14. Více než jazykové kurzy
Kromě jazykové průpravy si v průběhu letních kurzů často dopřáváme i kulturní vyžití. Díky výhodné poloze sídla Tandemu nedaleko centra Prahy a ubytování, které nám v rámci konverzačních týdnů zajišťuje, můžeme po skončení výuky vyrazit na koncerty, divadelní představení, výstavy atp. – stačí si vybrat. Jedinou nevýhodou je fakt, že se zde za týden opravdu nedá stihnout vše… Takže, co s tím? No, přece jednoduché řešení – za rok se opět vrátíme! 

Zaujaly vás Simoniny zážitky z Tandemu a chtěli byste si vyzkoušet jazykové kurzy pro učitele na vlastní kůži? Vyberte si z naší pestré nabídky a přihlaste se ještě dnes zde: https://www.tandem.cz/kurzy-pro-ucitele.

07. 09. 2022 08:21:02


Nejnovější články

Výuka češtiny pro cizince očima naší lektorky

Zoufáte si čas od času, jak těžké je naučit se cizí jazyk, ať už angličtinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu? Samozřejmě, nikdy to není úplná brnkačka, i když mají tyto indoevropské jazyky něco málo společného. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak obtížné asi může být pro cizince s neslovanským mateřským jazykem naučit se česky?

11.04.
Pokračovat »

Angličtina? Zábavně a interaktivně!

Zapomeňte na nesmysly a učte se všemi smysly!

23.02.
Pokračovat »

Thanksgiving počesku

Američani svými „díky“ rozhodně nešetří, a to zejména v den tradičního svátku Díkůvzdání. V Česku se tento den neslaví, a tak je možná vhodné se zamyslet: Kdy a komu jste naposledy vzdali díky vy?

30.11.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist