kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Beltane – pálení čarodějnic pokeltsku

Ve čtvrtek večer se po celé zemi rozhoří ohně a budeme pálit čarodějnice. Poté přijde první máj a v mnoha vesnicích vztyčí vysoké ozdobené májky. Tyto tradice původně náležely Keltům na území Britských ostrovů – v Irsku, Skotsku a na ostrově Man. 


Beltane, irsky Bealtaine (název svátku etymologicky pravděpodobně znamená „jasný oheň“ nebo „oheň nosící štěstí“) patří ke čtyřem nejdůležitějším keltským svátkům. Lidé slavili příchod léta a nového života. Šlo o první velkou společenskou událost po dlouhém zimním období, kdy se lidé více zdržovali doma s rodinou. Byl to také důležitý mezník i pro pastevce a rolníky, neboť právě po Beltane se vyháněl dobytek z chlévů ven na pastvu.

Pálení ohňů bylo součástí všech rituálů, které při Beltane prováděli druidové. Oheň a dým měl ochránit lidi, jejich příbytky, úrodu i dobytek na pastvě před nemocemi a kletbou zlých duchů. Lidé i se svými krávami a ovcemi procházeli mezi dvěma ohni, někdy také skákali přes plameny (a nutili k tomu i zvířata). Žhavé uhlíky z ohňů, které se pálily 30 dubna, si lidé nosili do kamen domů, aby i tam působila ochranná síla čarodějnického ohně.

Během Beltane lidé zůstávali venku celou noc u ohně, tančili a při svítání se vydávali k posvátným studním či sbírat ranní rosu. Tu pili nebo se s ní omývali, aby zůstali krásní, mladí a zdraví.

K Beltane stejně jako oheň neodmyslitelně patří také žluté květy. Keltové jimi zdobili sami sebe, své domy, stromy, chlévy i dobytek. Tato tradice dala v 10. století vzniknout májkám zdobeným květy, zelení a stuhami.

 

Happy Beltane

V Edinburghu si keltský svátek připomínají 30. dubna kulturní akcí Edinburgh Beltane Fire Festival.

Až budete na Čarodějnice sedět u táboráku, vzpomeňte si na tyto keltské tradice a přeskočte oheň, abyste se ubránili zlým duchům.

O Beltane a dalších důležitých keltských svátcích, k nimž patří i Halloween, si můžete popovídat s rodilými lektory angličtiny na firemním kurzu od jazykové školy Tandem.

Autor: Denisa Streublová

28. 04. 2015 15:37:11


Nejnovější články

Češi a Czenglish v AJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar na druhou aneb jak Češi z angličtiny vytvářejí Czenglish.

01.12.
Pokračovat »

Češi a Czenglish v ČJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar aneb jak Češi vytvářejí z češtiny Czenglish.

22.11.
Pokračovat »

Výuka češtiny pro cizince očima naší lektorky

Zoufáte si čas od času, jak těžké je naučit se cizí jazyk, ať už angličtinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu? Samozřejmě, nikdy to není úplná brnkačka, i když mají tyto indoevropské jazyky něco málo společného. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak obtížné asi může být pro cizince s neslovanským mateřským jazykem naučit se česky?

11.04.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist