kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Beltane – pálení čarodějnic pokeltsku

Ve čtvrtek večer se po celé zemi rozhoří ohně a budeme pálit čarodějnice. Poté přijde první máj a v mnoha vesnicích vztyčí vysoké ozdobené májky. Tyto tradice původně náležely Keltům na území Britských ostrovů – v Irsku, Skotsku a na ostrově Man. 


Beltane, irsky Bealtaine (název svátku etymologicky pravděpodobně znamená „jasný oheň“ nebo „oheň nosící štěstí“) patří ke čtyřem nejdůležitějším keltským svátkům. Lidé slavili příchod léta a nového života. Šlo o první velkou společenskou událost po dlouhém zimním období, kdy se lidé více zdržovali doma s rodinou. Byl to také důležitý mezník i pro pastevce a rolníky, neboť právě po Beltane se vyháněl dobytek z chlévů ven na pastvu.

Pálení ohňů bylo součástí všech rituálů, které při Beltane prováděli druidové. Oheň a dým měl ochránit lidi, jejich příbytky, úrodu i dobytek na pastvě před nemocemi a kletbou zlých duchů. Lidé i se svými krávami a ovcemi procházeli mezi dvěma ohni, někdy také skákali přes plameny (a nutili k tomu i zvířata). Žhavé uhlíky z ohňů, které se pálily 30 dubna, si lidé nosili do kamen domů, aby i tam působila ochranná síla čarodějnického ohně.

Během Beltane lidé zůstávali venku celou noc u ohně, tančili a při svítání se vydávali k posvátným studním či sbírat ranní rosu. Tu pili nebo se s ní omývali, aby zůstali krásní, mladí a zdraví.

K Beltane stejně jako oheň neodmyslitelně patří také žluté květy. Keltové jimi zdobili sami sebe, své domy, stromy, chlévy i dobytek. Tato tradice dala v 10. století vzniknout májkám zdobeným květy, zelení a stuhami.

 

Happy Beltane

V Edinburghu si keltský svátek připomínají 30. dubna kulturní akcí Edinburgh Beltane Fire Festival.

Až budete na Čarodějnice sedět u táboráku, vzpomeňte si na tyto keltské tradice a přeskočte oheň, abyste se ubránili zlým duchům.

O Beltane a dalších důležitých keltských svátcích, k nimž patří i Halloween, si můžete popovídat s rodilými lektory angličtiny na firemním kurzu od jazykové školy Tandem.

Autor: Denisa Streublová

28. 04. 2015 15:37:11


Nejnovější články

Tandem jako posilovna jazyků

Léto je za rohem, což znamená: nejvyšší čas vyladit (nejen) svou jazykovou formu!

11.06.
Pokračovat »

Architektonická angličtina s Calvinem

I architekti musí jít s dobou aneb architektonická angličtina v akci. 

09.04.
Pokračovat »

Úspěchy AI semináře od Tandemu

Tandemovský AI seminář slaví další úspěchy a efektivně rozšiřuje výukové obzory stále více učitelům angličtiny z českých ZŠ i SŠ. A co konkrétně účastníkům přinesl?

13.03.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist