kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Dojmy z překladatelského maratonu Khanovy školy

V sobotu 23. března proběhl za podpory Tandemu první překladatelský maraton pro Khanovu školu, která v Česku vzniká a pomalu se rozrůstá za podpory společností Scio a Google.


Khanova škola je online aktivní knihovna edukativních videí, které mohou zdarma využívat lidé na celém světě. Nejvíce videí se týká matematiky, ale zájemci najdou i zajímavé lekce z přírodních věd či umění. Všechna videa vznikají v angličtině, proto je dobrovolníci pomocí online platformy Amara.org překládají do svých mateřských jazyků.

Cílem sobotního překladatelského maratonu bylo vytvořit co nejvíce českých titulků a také založit otevřenou komunitu překladatelských dobrovolníků, kterých se v počítačové učebně fakulty architektury na poprvé sešlo téměř 60. Organizátoři byli příjemně překvapeni dochvilností a horlivostí všech zúčastněných, v poledne šli všichni společně na oběd a odpoledne po ukončení maratonu ještě na přípitek do kavárny Traverza v NTK.

485934_10200796729549226_388103361_n_300

Překladatelé "v akci"

Naše metodička Tereza Mlčáková fungovala jako konzultantka a pomáhala se zapeklitými případy a překladatelskými oříšky. Ukázalo se, že matematický a programátorský jazyk je celkem univerzální a jasný, na více problémů překladatelé naráželi v kapitolách z dějepisu nebo dějin umění. Celý den vládla příjemná atmosféra, účastníci maratonu si navzájem pomáhali a seznamovali se, takže už se všichni těšíme na další akci, která by měla proběhnout na jaře 2013.

Pokud máte zájem se seznámit s projektem Khanovy školy, navštivte české stránky nebo rovnou stránky Khan Academy. Pokud byste sami chtěli přispět a překládat z domova, je to velmi jednoduché, všechny informace se dozvíte zde

 

Autor: Tereza Mlčáková

27. 03. 2013 11:30:07


Nejnovější články

Češi a Czenglish v AJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar na druhou aneb jak Češi z angličtiny vytvářejí Czenglish.

01.12.
Pokračovat »

Češi a Czenglish v ČJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar aneb jak Češi vytvářejí z češtiny Czenglish.

22.11.
Pokračovat »

Výuka češtiny pro cizince očima naší lektorky

Zoufáte si čas od času, jak těžké je naučit se cizí jazyk, ať už angličtinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu? Samozřejmě, nikdy to není úplná brnkačka, i když mají tyto indoevropské jazyky něco málo společného. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak obtížné asi může být pro cizince s neslovanským mateřským jazykem naučit se česky?

11.04.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist