kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Vánoce v Británii a za velkou louží

Často hovoříme o rozdílech mezi českými a anglo-americkými Vánocemi, takže víme, že při štědrovečerní večeři hraje prim krocan místo kapra a dárky se nadělují 25. prosince ráno. Jaké jsou ale rozdíly na každé straně oceánu?


Zatímco v Británii si lidé přejí nejen „Merry Christmas“, ale i „Happy Christmas“ (jen si vzpomeňte na hitovku Johna Lennona Happy Christmas), od Američanů byste nic podobného nikdy neslyšeli. Naopak se v Americe můžete často setkat s přáním, které Vánoce úplně vynechává – „Happy Holidays“, aby byli korektní i vůči těm, kteří tyto křesťanské svátky neslaví. A místo Christmas často uslyšíte zkomoleninu „Chrimbo“.

Santu Clause zná každý. Vychází ze stejné tradice jako český Mikuláš. Santa se svými soby ovšem roznáší dárky pouze v Americe. Předcházel mu ovšem Kris Kringle, kterého si do zámoří přivezli němečtí a rakouští usedlíci. Kris Kringle (zkomolenina ze slova Christkind) byl podobný našemu Ježíšku. Přistěhovalcům z Holandska byla blízká legenda o sv. Mikuláši a obě tradice se nakonec spojily. Kris Kringle a Sinterklaas daly vzniknout Santa Clausovi.

Vzhledem se Santa Claus od britského Father Christmas (případně Old Man Christmas) moc neliší. Oba jsou zavalití, vousatí a odění v červeném. Father Christmas (Otec Vánoc; podobně Italové mají Babbo Natale nebo Francouzi Père Nöel) je původně postava ze středověkých vánočních divadelních scének.

Další rozdíly najdete i v tom, co si Britové a Američané o Vánocích dopřávají. Američané topí vánoční spleen v eggnogu (nápoj velice podobný českému vaječnému likéru). Koupíte ho i v tetrapaku. Pro Brity je typický koktejl snowball z likéru Advocaat (taktéž obdoba vaječného koňaku) a limonády. Pije se celou zimní sezónu.

Krocan je striktně britský vánoční pokrm. Američané si ho více spojují se svátkem Díkuvzdání a o Vánocích na něm tolik nelpí. Klidně si místo něj dopřejí roast beef nebo šunku. I dezerty se liší. Britové vyznávají své tradiční sladké pokrmy (které se Američanům zdají nepoživatelné) jako je vánoční pudink nebo mince pie (podobný českému biskupskému chlebíčku).

Američané si raději pochutnají na dýňovém, jablečném nebo pekanovém koláči či marcipánu.

Americké svátky jsou o den kratší. Zatímco 25. prosince se Britové v úzkém kruhu rodinném dívají v televizi na královnin projev a vědí, že ještě další den (Boxing Day) mohou lenošit, Američané už musí zase do práce.

Za celý tým jazykové školy Tandem vám přejeme příjemné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku 2017.

Autor: Denisa Streublová

 

 

 

 

23. 12. 2016 11:32:54


Nejnovější články

Jak učit IT angličtinu

V čem spočívají specifika IT angličtiny a jakou metodiku je lepší zvolit pro IT specialisty? Inspirujte se tipy z praxe naší jazykovky.
16.02.
Pokračovat »

Jak změřit pokrok účastníků v jazykovém kurzu?

Po jaké době je možné u studentů zpozorovat první výrazné pokroky? Tato otázka je často předmětem diskuse mezi firmou a jazykovou školou, a proto jsme se rozhodli zaměřit na klíčové body, které jsou při monitoringu jazykového pokroku důležité a nelze je opomenout.
10.01.
Pokračovat »

S angličtinou k seberozvoji

Firemní kurzy angličtiny významně zvyšují jazykové kompetence zaměstnanců. Jaké jsou jejich další výhody?
10.12.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist