kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Výhody studia cizích jazyků

Učíme se cizí jazyky, protože chceme cestovat, pěstovat obchodní i osobní vztahy s lidmi po celém světě a poznávat jiné kultury. Studium cizích jazyků má ovšem i jiné přínosy. 


Mnoho odborníků se shoduje, že učení se cizím jazykům působí blahodárně na mozek:

  • oddaluje nástup demence a Alzheimerovy choroby,
  • posiluje paměť,
  • a také zlepšuje schopnosti se soustředit a rozhodovat.

Můžete si představit, že mozek člověka, který se začne učit cizí jazyk, je jako někdo, kdo se odhodlá k nějakému sportu. Ze začátku všechno půjde klopotně, ale třeba nás to bude bavit a budeme se i přes námahu na tréninky těšit a zlepšovat se víc a víc, až už ani žádnou bolest nepocítíme, jen radost z pohybu, tedy z cizího jazyka. Činnost, kterou mozek vynakládá při studiu cizích jazyků, ho posiluje a zabraňuje jeho stárnutí a zakrnutí. Studie potvrdily, že tento efekt lze pozorovat v každém věku, takže nikdy není pozdě pro své mentální zdraví něco něco udělat.

Posílený mozek odolává až o pět roků déle demenci a Alzheimerově chorobě v porovnání s mozkem někoho, kdo se cizími jazyky nezabývá. Podobným účinkem se nemůže chlubit žádný lék na světě.

Studium cizích jazyků také posiluje paměť. Nejde jen o slovíčka a garamtiku z cizího jazyka, ale zapamatujete si pak lépe i termíny schůzek, seznamy, jména nebo telefonní čísla.

Studie potvrdily i další, méně čekané spojitosti: lidé ovládající cizí jazyk dokáží učinit rychlejší a lepší rozhodnutí, snáze udrží pozornost, ale dokáží ji i hbitě přesměrovat k jinému úkolu, je-li to zapotřebí. Ukázalo se také, že studenti cizích jazyků mají v porovnání s ostatními lepší výsledky i v matematice.

Studium cizího jazyka nám může obohatit i mateřštinu a změnit způsob, jakým o ní přemýšlíme. Nemluvě o tom, že každý další cizí jazyk se učí snáz, takže vůbec není na škodu přibrat si k angličtině třeba němčinu nebo španělštinu.

A nesmíme opomenout ani společenský přínos – ve firemních jazykových kurzech můžete poznat kolegy, které jste dosud vídali třeba jen na chodbě. A ty, které už znáte, poznáte trochu jinak. 

Přestaňte tedy hledat výmluvy, proč to nejde, a začněte se učit anglicky nebo německy s jazykovou školou Tandem.

 

09. 11. 2015 08:55:42


Nejnovější články

Češi a Czenglish v AJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar na druhou aneb jak Češi z angličtiny vytvářejí Czenglish.

01.12.
Pokračovat »

Češi a Czenglish v ČJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar aneb jak Češi vytvářejí z češtiny Czenglish.

22.11.
Pokračovat »

Výuka češtiny pro cizince očima naší lektorky

Zoufáte si čas od času, jak těžké je naučit se cizí jazyk, ať už angličtinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu? Samozřejmě, nikdy to není úplná brnkačka, i když mají tyto indoevropské jazyky něco málo společného. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak obtížné asi může být pro cizince s neslovanským mateřským jazykem naučit se česky?

11.04.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist