kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Výuka ve firemním kurzu aneb učíme se jeden od druhého

Jak se učí manažeři? Přečtěte si vyprávění ze života učitelky a lektorky Simony, která propojuje světy firemní a školní výuky.


Je čtvrtek něco po šesté hodině ranní, sedím s hrnkem kávy před obrazovkou počítače a pečlivě sleduji pohyb kurzoru. Ten pohyb však nedělám já, ale můj student z firmy, kterého od září učím angličtinu a který naopak také učí spoustu věcí mne!:) A tohle je zrovna jedna z nich. Sdílený dokument na Googlu, který nám oběma umožňuje sdílet přípravy na hodinu, psát zpětně obsah našich společně strávených hodin a opravovat chyby či psát komentáře ke zpracovaným úkolům. Musím si pospíšit, protože pan XY za chvíli dokončí svůj domácí úkol, já jej opravím a do hodiny je zde u mne na vlastní výuce…. Ano, už si i prohlíží, co jej dnes čeká! No, snad jsem toho nepřipravila příliš? Nevadí, podíváme se na to klidně další hodinu. V tomhle máme skvělou souhru, vždy se dohodneme, co je třeba probrat, co doladit a hlavně, co nám naše setkání dalo. 

Již 18 let učím na stavební průmyslovce, doučuji řadu studentů a připravuji je k maturitě, pomáhám všude, kde to stačím a už mne to i někdy vyčerpává, proto jsem vloni velmi dlouho rozmýšlela, zda se pustit do výuky angličtiny pro pana manažera z pražské firmy. Bála jsem se, zda to vůbec kapacitně i obsahově zvládnu, ale na štěstí opak je pravdou.

Ano, přípravy jsou sice časově i obsahově náročnější v porovnání s výukou v běžné třídě, ale pracovat s člověkem z firmy je pro mne příležitost, jak si rozšířit obzory, poznat novou odbornou slovní zásobu, která mně byla dosud cizí a hlavně podpořit i jeho, protože mně musí vše hezky vysvětlit anglicky a tím se učí víc a víc. Je to výzva, které se nedá odolat. Nejvíc jsem např. získala slovy STAND UP nebo CHILLY OUT ROOM a moc by se mi líbilo, kdybychom tohle měli u nás ve škole! Kdyby tahle slovní spojení byla pro vás neznámá, tak vězte, že první znamená schůzku či poradu ve stoje, cca na 15 min bez přítomnosti mobilních telefonů. Úžasná představa akční a smysluplné porady! A druhé? Zkuste se zeptat pana Googla a jeho obrázků. Tento prostor mít k dispozici ve škole – jejda, to by se nám to učilo!!! :)

Propojení praxe s výukou jazyka má obrovskou výhodu v tom, že se naše role hodně prolínají – jednou učím já jeho, jindy on mne a největší radost mám z toho, když nové informace mohu použít zase u nás ve škole.

Vlastně, abych pravdu řekla, nejlepší je, když vidím, že i jemu hodiny se mnou prospívají a podporují jeho jazykové sebevědomí.

Co víc si přát? Jen ať nám to ještě nějakou dobu vydrží! :)

12. 09. 2017 17:01:35


Nejnovější články

Jak učit IT angličtinu

V čem spočívají specifika IT angličtiny a jakou metodiku je lepší zvolit pro IT specialisty? Inspirujte se tipy z praxe naší jazykovky.
16.02.
Pokračovat »

Jak změřit pokrok účastníků v jazykovém kurzu?

Po jaké době je možné u studentů zpozorovat první výrazné pokroky? Tato otázka je často předmětem diskuse mezi firmou a jazykovou školou, a proto jsme se rozhodli zaměřit na klíčové body, které jsou při monitoringu jazykového pokroku důležité a nelze je opomenout.
10.01.
Pokračovat »

S angličtinou k seberozvoji

Firemní kurzy angličtiny významně zvyšují jazykové kompetence zaměstnanců. Jaké jsou jejich další výhody?
10.12.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist