kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Manažerům chybí angličtina

Informuje o tom článek „Hello, I am český manažer“, který byl publikován v 26. čísle letošního Respektu. Článek přináší výsledky výzkumu jazykové vybavenosti manažerů v evropských zemích.


Z tohoto výzkumu vyplývá, že v porovnání s jejich zahraničními protějšky jsou na tom Češi ve vyšších pozicích s cizími jazyky bídně: jen polovina řídících pracovníků ve velkých firmách (nad 500 zaměstnanců) ovládá angličtinu. S němčinou jsou na tom ještě hůř – hovoří jí jen 15 procent manažerů. Výzkum navíc varuje, že počet jazykově vybavených manažerů klesá. Podle průzkumu jsou na tom Češi s jazyky hůře než jejich polští a slovenští sousedé.

Experti nabízejí vysvětlení: podle nich sice mladší lidé anglicky rozumějí, ale bojí se mluvit. To souvisí s pasivním způsobem výuky jazyků ve školách.

Podle agentury, která výzkum prováděla, se české firmy po překonání ekonomické krize z roku 2008 spokojily se svými výsledky a zahraniční spolupráce a expanze je tolik neláká. Cizí jazyky tak najednou ztratily prioritu.

Pokud vám ovšem český rybníček nestačí, zapracujte na svých jazykových schopnostech třeba v kurzech angličtiny pro manažery jazykové školy Tandem. 

Business konference

Autor: Denisa Streublová

19. 08. 2015 12:44:09


Nejnovější články

Češi a Czenglish v AJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar na druhou aneb jak Češi z angličtiny vytvářejí Czenglish.

01.12.
Pokračovat »

Češi a Czenglish v ČJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar aneb jak Češi vytvářejí z češtiny Czenglish.

22.11.
Pokračovat »

Výuka češtiny pro cizince očima naší lektorky

Zoufáte si čas od času, jak těžké je naučit se cizí jazyk, ať už angličtinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu? Samozřejmě, nikdy to není úplná brnkačka, i když mají tyto indoevropské jazyky něco málo společného. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak obtížné asi může být pro cizince s neslovanským mateřským jazykem naučit se česky?

11.04.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist