kontaktujte nás

Tel.: +420 222 254 562
Mobil: +420 602 386 756
E-mail: info@tandem.cz

Praxe nás inspiruje: Firmy, jazyková škola a průběh kurzu

V předešlém díle jsme psali jakým způsobem mohou negativně ovlivnit firemní výuku špatně nastavené cíle a chybějící motivace. 

Nyní se podíváme, čemu se vyhnout při výběru jazykovky a jaké faktory mohou poškodit průběh kurzu. 


Firma a jazyková škola

Mnoha chybám lze předejít už při prvotní komunikaci mezi firmou a jazykovou školou. Nejdůležitější je samozřejmě výběr jazykovky. Firmy často poptávají jazykovky jen na základě ceny, přičemž bohužel v tomto případě méně neznamená více. Kromě ceny za kurz by se firmy měly zajímat i o reference jazykové školy, její profil a způsob práce.

Před zahájením kurzů i v jejich průběhu je důležitá komunikace mezi firmou, jazykovkou i účastníky kurzu. Kromě primárního stanovení cílů, o kterém jsme psali v předcházejícím článku, je důležitá i zpětná vazba mezi studenty, lektorem, jazykovou školou a HR oddělením v době, kdy již kurzy probíhají. Studenti se někdy bojí říct, že jsou s něčím nebo někým nespokojeni a problém pak naroste do obřích rozměrů. Pokud ovšem komunikace funguje, problém lze vyřešit hned v zárodku.

 

Průběh kurzu

Vyhráno není ani tehdy, když je zahájena výuka s jasným cílem i náplní. Může se stát, že se v kurzu sejdou studenti s rozdílnou úrovní znalosti jazyka. Bohužel k podobným situaci dochází i po předcházejícím rozřazovacím testování (to často bývá jenom písemné, ale dobré je, když jsou studenti testování i ústně). Jindy skupina začíná jako vyvážená, ale některý z účastníků na hodinách často chybí a zbytek skupiny mu uteče. V tomto případě sám lektor nebo jazyková škola doporučí možnosti, jak látku dohnat, případně navrhne přesun do kurzu nižší úrovně.

V ideálním případě by se studenti měli na kurz těšit. Motivující a příjemnou atmosféru na hodinách vytváří lektor – a někdy se bohužel stane, že si lektor a studenti nesednou. V tomto případě by účastníci kurzu měli mít možnost se ohledně lektora a vedení kurzu vyjádřit a měli by být přiměřeně nároční.

Jazyková výuka ve firmách se většinou koná před pracovní dobou nebo po ní – a to pro mnohé zaměstnance buď znamená vstávání v nekřesťanskou hodinu, nebo příliš pozdní návrat domů. K příjemnému pocitu nepomůže ani jedno. Přitom efektivně využitá lekce, i během pracovní doby, je mnohem přínosnější pro studenty i pro firmu samotnou.

Studenti i lektoři si často stěžují na nedostatečný respekt vůči probíhajícím hodinám. Nezřídka se stává, že kolegové či nadřízení studenty v kurzu vyrušují a pověřují je úkoly, které by se daly vyřešit jindy. Mnohdy také chybí dostatečné zázemí, studenti musí opouštět zasedačky a hledat jiné, méně vhodné prostory. Toto lze vyřešit koordinováním využití zasedacích místností nebo kurz umístit do prostoru jazykové školy.

153608_orig_300

Přejeme vám přínosné a zábavné kurzy s jazykovou školou Tandem.

1. díl: „Praxe nás inspiruje: Cíle, očekávání a motivace při realizaci firemní jazykové výuky".

 

24. 04. 2016 10:43:18


Nejnovější články

Češi a Czenglish v AJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar na druhou aneb jak Češi z angličtiny vytvářejí Czenglish.

01.12.
Pokračovat »

Češi a Czenglish v ČJ

Rozmohl se nám tu takový nešvar aneb jak Češi vytvářejí z češtiny Czenglish.

22.11.
Pokračovat »

Výuka češtiny pro cizince očima naší lektorky

Zoufáte si čas od času, jak těžké je naučit se cizí jazyk, ať už angličtinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu? Samozřejmě, nikdy to není úplná brnkačka, i když mají tyto indoevropské jazyky něco málo společného. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak obtížné asi může být pro cizince s neslovanským mateřským jazykem naučit se česky?

11.04.
Pokračovat »

Archiv článků

TOPlist